23 Mart 2016 Çarşamba

Charlie Chaplin Filmleri


Twenty Minutes Of Love (20 Nisan 1914)

Twenty Minutes of Love, Charlie Chaplin' in yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği, 1914, ABD yapımı sessiz bir komedi komedi filmidir. Chaplin' in Keystone Studios' daki on birinci çalışması ve aynı zamanda Chaplin' in yönetmenlik yaptığı ilk filmdir.

Chaplin bi keresinde "Komedi yapmak için tek ihtiyacım olan bir park, bir polis ve hoş bir kız." demiştir. Bu film de Chaplin'in bu sözünü kanıtlayacak şekilde yine bir parkta - pek çok Keystone Studios filmine sahne olan Westlake Parkı 'nda - basit bir konuyla çekilmiştir.

Charlie (Şarlo) bir parkta dolaşırken rastladığı romantik bir çifti (Minta Durfee - Edgar Kennedy) rahatsız eder ve genç kadına kur yapmaya çalışır. Bu sırada parkın başka bir köşesinde Chester Conklin ve Vivian Edwards çifti adamın kadına hediye verememesi nedeniyle kavga etmektedir. Kadının yanından ayrılan bu adam hediye edip sevgilisiyle barışmak için uyuyan bir adamın saatini çalar. Geri döndüğünde ise Charlie'nin sevgilisiyle flört ettiğini görünce sinirlenir. Akabinde çıkan tartışmada Charlie adamdan saati alınca parkta polisin de katıldığı bir kovalamaca başlar. Bu kargaşanın ortasında kıza sevgisini ilan eden Charlie, polisten ve kendisini kovalayan nişanlıdan kurtulmayı ve kızı elde etmeyi başarır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder